HOME   O MNIE  KONTAKT
 
Menu
                                Galeria
Księga Gości

 

 

Vault's

Dash Vault

Dash Vault
Dash Vault

Jedna z technik Parkour.Polega na wybiciu z jednej nogi, podciągnięciu obu nóg do klatki piersiowej, położeniu rąk na obiekcie (przeszkodzie) już podczas lotu, całkowitego przechylenia ciała pod kątem od 90 do 140 stopni od ziemi oraz odepchnięciu się rękami

  

Cat Leap

Cat Leap
 
Cat Leap

Jedna z technik Parkour.Polega na wybiciu się i wskoczeniu na siatkę. Tak samo nazywana jest technika polegająca na wskoczeniu na jedną siatkę/murek i odbiciu się od niej na drugą, będącą po przeciwnej stronie.

 

Diving Vault

Zwana też Tiger, jedna z technik Parkour. Polega na przeskoczeniu przeszkody z biegu, lądowaniu za nią na rękach i wykonaniu rolla w celu amortyzacji.

Gate Vault

Jedna z podstawowych technik Parkour. Służy do pokonywania wysokich przeszkód, szczególnie płotów i siatek.

Wykonanie

  1. Złapanie się przeszkody. Jedną ręką na szczycie, drugą ręką z drugiej strony (jak najdalej).
  2. Zatrzymujemy się na podbrzuszu.
  3. Przerzucamy nogi nad przeszkodą.
  4. Przekręcamy się w stronę ręki, którą trzymamy wyżej. W tym samym momencie puszczamy się drugą ręką.
  5. Lądujemy, lekko kucając.

King Kong Vault

King Kong Vault
 
King Kong Vault

Jedna z technik Parkour. Pochodna forma techniki Monkey Vault. Używana głównie do efektownego pokonywania długich przeszkód, np. stołów lub masek samochodów.Bierzemy rozbieg, wyskakujemy z rękami wyciągniętymi przed siebie, ciało powinno być ułożone niemal równolegle do ziemi. Kiedy ręce opadają na przeszkodę, szybkim ruchem podkurczamy nogi, tak, żeby kolana dotykały klatki piersiowej. Kiedy stopy znajdą się nad przeszkodą, puszczamy się rękami (można też wybić się i wyprostować nogi żeby przedłużyć skok) i lądujemy bezpiecznie.

 

Lazy Vault

Jedna z technik Parkour. Przydatna do pokonywania niskich i długich przeszkód.Nabiegamy na przeszkodę (np. murek) pod pewnym kątem (nie na wprost) i wyskakując, kładziemy na przeszkodzie rękę znajdującą się bliżej przeszkody. Następnie przerzucamy nogi (mogą być złączone, rozdzielone, proste lub zgięte w kolanach).

Monkey Plant

Jedna z technik Parkour. Podobna do Monkey Vault, służąca do wspinania się na przeszkody za wysokie na innego vaulta, a za niskie na Pop Vault.Stajemy przy przeszkodzie i kładziemy na niej ręce w rozstawie takim, jak rozstaw naszych barków (można szerzej, ale nie wężej). Wybijamy się niemal pionowo w górę (minimalnie do przodu, jeśli trzeba), odpychając się w górę rękami i w momencie, gdy ręce są już proste, a ciało ciągnie w górę, podciągamy kolana pod brodę. Nogi muszą zmieścić się między ramionami. W odróżnieniu od Monkey Vault nie odpychamy się rękami do przodu.

Monkey Vault

Monkey Vault
 
Monkey Vault

Jedna z łatwiejszych technik Parkour.Jest to przeskok nad przeszkodą (np. poręcz) wykonany tak, aby nogi zmieściły się między obiema rękami. Podczas wybijania się z nóg, traceur minimalnie przechyla się w stronę lotu, tak, aby nie zahaczyć nogami o poręcz lub murek. Istnieje trik pochodzący od tego, jest to King Kong Vault, wykonuje się go przez dłuższe przeszkody. Od Monkey Vaulta różni go to, że najpierw wybijamy się, dopiero w locie kładziemy ręce na przeszkodę.

One Hand Vault

Jedna z łatwiejszych technik Parkour.Biegniemy w stronę murka (barierki), następnie chwytamy się jedną ręką, odpychamy się przed siebie i przerzucamy złączone i wyprostowane nogi bokiem.

 

 

Pop Vault

Pop Vault
 
Pop Vault

Jedna z technik Parkour. Dzięki swojej praktyczności została doceniona przez traceurów. Pozwala ona w krótkim czasie pokonać przeszkodę, która jest od ciebie wyższa nawet o metr. Rodzaj Pop Vaulta zależy od tego, jak go zakończomy. Osoba, która po odbiciu się od muru zrobi kasha, wykona trik o nazwie Pop Kash.

Wykonanie

  1. Wykonujemy nabieg na przeszkodę.
  2. Wybijamy się przed nią z jednej nogi.
  3. Energicznie odbijamy się nogą od murku/płotu w górę.
  4. Łapiemy się góry, po czym wykonujemy dowolny vault.

Precision Jump

Precision Jump na ulicy w Leicester
 
Precision Jump

W wolnym tłumaczeniu "skok precyzyjny". Jedna z technik Parkour. Najbardziej efektowne Precision Jump można wykonać na barierkach (Rail Precision).Jest to pojedynczy skok, wykonywany z miejsca, gdy stoimy na krawędzi przeszkody. Sam lot nie jest ważny, lecz lądowanie, które powinno zakończyć się tak, aby stać na krawędzi przeszkody śródstopiem (pięty są przed przeszkodą i nie mają z nią styczności), z możliwością zachowania równowagi ciała.

Reverse Vault

Jedna z technik Parkour.Tego triku można używać podczas pokonywania różnego rodzaju murków. Polega on na wykonaniu przeskoku przez np. barierkę, z wykonaniem obrotu o 360 stopni w fazie lotu.

 

Roll

Jedna z najważniejszych technik Parkour. Roll wykonywany jest po to, aby przekierować siłę uderzenia o ziemię do poziomu równoległego, a nie prostopadłego w stosunku do niej. Dzięki temu stawy ulegają mniejszym naprężeniom, niż gdybyśmy mieli lądować normalnie. Roll pozwala również na zachowanie "flow", czyli płynności ruchu, która jest rzeczą najważniejszą w Parkour.

Rodzaje

  1. Basic Roll: Trik polega na przekręceniu się przez bark tak, aby kręgosłup miał zerową, bądź minimalną, styczność z podłożem. Po przetoczeniu się wstajemy na nogi i kontynujemy bieg.
  2. Spin Roll: Trik ten rozpoczynamy, stojąc tyłem do zamierzonego kierunku. Polega na szybkim obróceniu się i wykonaniu Basic Rolla.
  3. Jumping Spin Roll: Jak wyżej, trik rozpoczynamy stojąc tyłem. Polega na wybiciu się w tył z wymachem ramion i po zamortyzowaniu rękoma, wykonaniu Basic Rolla.
  4. High Jumping Roll: Trik polega na wyskoczeniu pod kątem 85 stopni (w górę), zamortyzowaniu rękoma upadku i wykonaniu Basic Rolla.
  5. Long Jumping Roll: Trik polega na wybiciu się pod kątem 30 stopni (w przód), zamortyzowaniu rękoma upadku i wykonaniu Basic Rolla.

Speed Vault

Jedna z technik Parkour. Służy do pokonania murków bądź barierek.Polega na podbiegnięciu z możliwie dużą szybkością do przeszkody, podparciu się jedną ręką (zewnętrzną), gdy jesteśmy już w poziomie. Nogę usytuowaną wyżej dajemy trochę do przodu, by po chwili zamienić nogi miejscami, po czym wylądować na tej samej nodze, z której się wybiliśmy. Vault jest bardzo praktyczny i nawet efektowny. Po opanowaniu techniki twoje flow będzie bogatsze.

Thief Vault

Jedna z technik Parkour.Polega na przerzuceniu nóg równolegle do przeszkody (może nią być wąski murek, poręcz czy barierka). Nabiegając z boku, wybijamy się, łapiąc przeszkodę jednocześnie ręką, która jest bliżej. Prostujemy nogi, w ostatniej chwili "odpychamy się" drugą ręką od przeszkody.

Tic Tac

Jedna z technik Parkour.Polega na odbiciu się od murku/drzewa/czegokolwiek, złapaniu się rękami poręczy (będącej po drugiej stronie muru w niedalekiej odległości) i przeleceniu nad nią dowolnym vaultem.

Two Hands Vault

Jedna z technik Parkour.Podobnie jak One Hand Vault, ale z użyciem obu rąk i przy ugiętych nogach oraz odwracamy się przodem, a nie plecami, do obiektu.

 

Underbar

Przykład wykonania Underbara
 
Przykład wykonania Underbara

Jedna z technik Parkour.

Wykonanie

  1. Na początku traceur podbiega do przeszkody
  2. Tuż przy niej przygotowuje się do przeskoku pod nią
  3. Wygina się trochę do tyłu
  4. Najpierw przelatują nogi, następnie łapie się przeszkody rękami (należy biec w miarę szybko, by rozpęd wyrzucił w przód, by nie zahaczyć plecami)
  5. Ląduje i kontynuuje bieg

Istnieje też wersja Underbar 360, różni się tym, że przy przelatywaniu pod poręczą wykonujemy obrót o 360 stopni.

Wall Run

Z ang. wall - ściana, run - biegać – jedna z technik Parkour.Polega na wdrapaniu się na ścianę, która jest zbyt wysoko, aby chwycić jej krawędź z ziemi. Technika ta może być stosowana w dwóch celach: wejścia na coś lub przebiegnięcia nad przeszkodą. W przypadku wchodzenia biegniemy na wprost ściany i po niej stawiamy kilka kroków, jednocześnie odpychając się w górę. Jeśli chcemy pokonać jakąś przeszkodę (murek lub barierkę przylegającą do ściany, a nawet stojącego człowieka) biegniemy pod kątem ok. 30 stopni w stronę ściany i stawiamy na niej kilka kroków (zwykle jest to od 2 do 4). Od Wall Runa wywodzi się także Wall Flip.

 

 

Materiały zaczerpnięte ze strony www.wikipedia.org

 

 
 
 
 
Powered by Łukasz Majcher